Jakie wymagania powinien spełniać odbierający odpady komunalne?

Jeżeli chcecie rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie odbierania odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców danej gminy, to musicie uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Ale, żeby to się stało to w pierwszej kolejności musicie spełnić wymagania, jakie wskazuje w tym obszarze ustawodawca. Chcecie wiedzieć jakie? Zapraszam do lektury!

Jak już wspomniałem pierwszym krokiem do rozpoczęcia działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców danej gminy, jest uzyskanie wpisu do specjalnego rejestru prowadzonego przez wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania. Samo spełnienie tego obowiązku wskazuje na to, że tego rodzaju działalność ma charakter regulowany – czyli ustawodawca świadomie ograniczył do niej dostęp poprzez wprowadzenie szczegółowych wymagań jakie musi wypełnić odbierający odpady komunalne.

Świadome wprowadzenie ograniczeń przez ustawodawcę ma na celu zapewnienie należytych standardów wypełniania danej usługi przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

Zatem jakie wymagania należy spełnić, aby móc odbierać odpady komunalne?

Odpowiedź znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (DZ. U. z 2013 r. poz. 122). Zgodnie z §1 tego rozporządzenia, ustawodawca wskazuje 4 obszary, które muszą zostać wypełnione przez danego przedsiębiorcę aby uzyskać wpis do omawianego rejestru:

1) posiadanie wyposażenia umożliwiającego odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz zapewnienia jego odpowiedniego stanu technicznego:

Podmiot odbierający odpady musi posiadać co najmniej:

- 2 pojazdy przystosowane do odbioru zmieszanych odpadów komunalnych,

- 2 pojazdy przystosowane do odbioru selektywnie zbieranych odpadów komunalnych,

- 1 pojazd do odbierania odpadów bez funkcji kompaktującej (funkcja prasowania śmieci i zmniejszania ich objętości).

 


UWAGA:

Ustawodawca mówić o posiadaniu, ma na myśli zarówno posiadanie samoistne, jak i posiadanie zależne. Zatem pojazdy te mogą być zarówno własnością podmiotu, jak i mogą być wynajęte lub dzierżawione, a także lizingowane. 



Pojazdy do odbiory odpadów muszą być trwale i czytelnie oznakowane, w widocznym miejscu, nazwą firmy oraz danymi adresowymi i numerem telefonu podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.

 


UWAGA:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów, pojazdy odbierające odpady muszą być również oznakowane tablicą:

- koloru białego o wymiarach 400 mm szerokości i 300 mm wysokości.

- na której umieszcza się napis "ODPADY" naniesiony wielkimi literami koloru czarnego o wysokości minimum 100 mm i szerokości linii minimum 15 mm.


 

Oprócz pojazdów podmiot odbierający odpady komunalne musi również posiadać na terenie baz magazynowo-transportowej urządzenia do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych przed ich transportem do miejsc przetwarzania.

 

2) utrzymania odpowiedniego stanu sanitarnego pojazdów do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i urządzeń do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zwanych dalej:

Aby spełnić ten warunek podmiot musi pojazdy i urządzenia do gromadzenia odpadów utrzymywać we właściwym stanie technicznym i sanitarnym, tj.:

- były zabezpieczone przed niekontrolowanym wydostawaniem się na zewnątrz odpadów, podczas ich magazynowania, przeładunku, a także transportu,

- były poddawane myciu i dezynfekcji z częstotliwością gwarantującą zapewnienie im właściwego stanu sanitarnego, nie rzadziej niż raz na miesiąc, a w okresie letnim nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie.

 


UWAGA:

Podmiot musi posiadać aktualne dokumenty potwierdzające wykonanie mycia i dezynfekcji. Na potrzeby kontroli tego obowiązku zaleca się przechowywanie tych dokumentów przez okres wskazany dla dokumentacji związanej z ewidencją odpadów – tj. przez okres 5 lat.



Ponadto na koniec każdego dnia roboczego pojazdy muszą zostać opróżnione z odpadów i były parkowane wyłącznie na terenie bazy magazynowo-transportowej.

 

3) spełnienia wymagań technicznych dotyczących wyposażenia pojazdów:

Każdy pojazd odbierający odpady musi posiadać wyposażenie zapewniające:

- zabezpieczenie przed rozwiewaniem i rozpylaniem przewożonych odpadów oraz minimalizowała oddziaływanie czynników atmosferycznych na odpady;

-   monitorowanie systemu bazującego na systemie pozycjonowania satelitarnego, umożliwiający trwałe zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie danych o położeniu pojazdu i miejscach postojów oraz czujników zapisujących dane o miejscach wyładunku odpadów

- narzędzia lub urządzenia umożliwiające sprzątanie terenu po opróżnieniu pojemników.

 


 UWAGA:

Ustawodawca daje możliwość również wyposażenia pojazdów w urządzenia do ważenia odpadów komunalnych. Jest to element fakultatywny, co oznacza, że brak wagi nie powoduje odmowy wpisu do rejestru lub wykreślenia z rejestru.

Należy jednak pamiętać, że wyposażenia pojazdów odbierających w wagę wymagają często gminy w warunkach zamówień publicznych na świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych.



4) zapewnienia odpowiedniego usytuowania i wyposażenia bazy magazynowo-transportowej:

Podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany posiadać bazę magazynowo-transportową usytuowaną:

- w gminie, z której terenu odbiera te odpady, lub w odległości nie większej niż 60 km od granicy tej gminy;

- na terenie, do którego posiada tytuł prawny. 

Zgodnie z warunkami wskazanymi przez ustawodawcę tworząc bazę magazynowo-transportowej należy zapewnić, aby:

- teren bazy magazynowo-transportowej był zabezpieczony w sposób uniemożliwiający wstęp osobom nieupoważnionym;

- miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów były zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu;

- miejsca magazynowania selektywnie zebranych odpadów komunalnych były zabezpieczone przed emisją zanieczyszczeń do gruntu oraz zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych;

- teren bazy magazynowo-transportowej był wyposażony w urządzenia lub systemy zapewniające zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych, pochodzących z terenu bazy zgodnie z wymaganiami określonymi przepisami ustawy Prawo wodne;

- baza magazynowo-transportowa była wyposażona w:

· miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów,

· pomieszczenie socjalne dla pracowników odpowiadające liczbie zatrudnionych osób,

· miejsca do magazynowania selektywnie zebranych odpadów z grupy odpadów komunalnych,

· zalegalizowaną samochodową wagę najazdową - w przypadku gdy na terenie bazy następuje magazynowanie odpadów.

Dodatkowo, o ile podmiot nie korzysta z usług zewnętrznych, na terenie bazy powinny znajdować się punkt bieżącej konserwacji i napraw pojazdów oraz miejsce do mycia i dezynfekcji pojazdów.

 


UWAGA:

Część transportowa oraz część magazynowa bazy mogą znajdować się na oddzielnych terenach. Wówczas oba tereny muszą spełniać ww. warunki w zakresie odpowiednio wskazanych dla transportu i magazynowania odpadów.